Úgy gondoltam, hogy a mai posztban a nagy ellentmondásokat kiváltó B17-vitaminnal kapcsolatban osztok meg pár gondolatot, ha már ilyen jó volt a sárgabarack termés az idei, 2019-es évben.
A B17-vitamint, más néven amigdalint először a mandula magjából állították elő (amigdalé, ἀμυγδάλη görögül mandulát jelent), de megtalálható a sárgabarack, feketecseresznye, birs és sok más növény magjában és levelében is.
A megelőzés a legjobb orvosság
Emlékezzünk csak vissza, gyermekkorunkban ettük a sárgabarackot, a magját pedig megtörtük, és mint csemegét csipegettük. Gondolom, akinek van kertje, saját fája, ma is megteszi, vagy legalább is szeretném hinni, hogy igen. Akkoriban nem tudományosan magyarázták a dolgokat, hanem az ősi, népi tudást adták tovább egymásnak a nemzedékek, a tapasztalat így szállt aztán generációról generációra. Arra is emlékszem, hogy többször elhangzott a felnőttek szájából, hogy 10-15 szemnél ne együnk többet, mert előfordulhat kellemetlen érzés a gyomorban, és elálmosodhatunk, viszont nyugodtan együnk, mert így kevesebbszer leszünk betegek. Ennyi volt a tudomány, és betartottuk. Keserű volt, de valami nagyon kellemes íz is társult hozzá. Játszottunk a szabadban, és ha nem volt kedvünk a házba menni, de csipegettünk volna valamit, megtörtünk pár szemet és szaladtunk tovább.
A hunzák és a sárgabarackmag
A Hunzák a Himalája hegyei között, nehezen megközelíthető, hágókkal határolt zárt völgyekben élnek Kína, Tádzsikisztán és Pakisztán határán. Átlagosan az egyik leghosszabb életkort megélő népcsoport jelenleg a Földön.
A ’60-as években a hivatalosan szemorvosként praktizáló Dr. Allen E. Banik és társa, Reneé Taylor könyveket jelentettek meg kutatóútjukról: ’A hunzák földjén’ címmel (Hunza Land. Whitehorn Publishing Co., 1960) és a ’Long Suppressed Hunza health secrets for long life and happiness (New York: Award Books. 1964) címmel.
Terepkutatók megfigyelték, hogy a civilizációs betegségek, mint például a magas vérnyomás, koleszterin szint, ízületi problémák vagy a rák előfordulása a hunzák körében elenyésző, ritkaság számba megy. Kivételesen magas életkort élnek meg, és mindezt egészségben.
Nézzük csak meg közelebbről mi is ennek az oka!
Zömében friss zöldséget, gyümölcsöt, azok szárított magjait, elenyésző mennyiségű húst, tej tejterméket fogyasztanak. Az alapanyagokat leginkább nyersen viszik be a szervezetükbe, így azok aktív tápanyagaihoz hozzájuthatnak. Nem használnak cukrot, sót és adalékanyagokat.
egész évben, a friss, vagy a napon szárított sárgabarackot fogyasztanak, plusz annak a magját is.
ivóvizük hegyi patakokból, forrásokból származik nagyrészt, ami tele van kioldott ásványi anyagokkal
naponta 7-8 órát friss levegőn töltenek, keményen dolgoznak, mozognak.
A mérték az érték
A hunzák étrendje tehát különösen gazdag B17-et tartalmazó élelmiszerekben, amilyen a köles, a hajdina és a sárgabarack is. Hagyományos sárgabarack ültetvényesek, akik elmondásuk szerint 200-szor több B17-et fogyasztanak, mint a nyugati emberek (ez körülbelül 30-50 mag naponta). Egy sárgabarack mag csak mintegy fél milligramm cianidot tartalmaz. Vizsgálatok azt mutatják, hogy a 0,5-3,5 mg/kg már végzetes lehet, ami azt jelenti, hogy egy felnőttnek nagyjából 80-560 keserű sárgabarack magot kellene elfogyasztania ahhoz, hogy halálos legyen számára. Ennyit nyilván nem eszik senki, (nagyon keserű) így megállapítható, hogy nem esünk túlzásba, a jótékony hatását viszont ki kellene használni, ha már a természet megajándékozott bennünket ezzel a finomsággal. Úgy, olyan mennyiségben, mint az elején említettem, amit a nagyszüleimtől hallottam, és amilyen mennyiségben a hunzák is fogyasztják.
A sárgabarack édes, ízletes és tápláló gyümölcs, hasznos mennyiségben tartalmaz ásványi anyagokat és vitaminokat (pl. a látás vitaminjaként ismert A-vitamin, 8 féle B-vitamin vagy C-vitamin). Magja szintén tartalmaz fontos vitaminokat, (A; C) ásványokat, (magnézium, vas, kálium, foszfor), B17-et, rostokat, telítetlen zsírsavakat, melyek segítik a szervezet egészséges működését. Szintén a B-vitamin csoporthoz kapcsolódó összetevője az a B15-vitamin, mely kapcsán úgy találták, hogy növeli a sejtek oxigénellátását, valamint segíthet a felesleges salakanyagok eltávolításában.
Az amigdalin a sárgabarackmagon kívül különböző mennyiségekben megtalálható a szilva, a körte, az őszibarack, a nektarin, a cseresznye, az alma magjában. lenmagban, tökmagban, kölesben, hajdinában, diófélékben (kesudió, makadám dió, keserű mandula), az erdei bogyós gyümölcsökben (szeder, eper, málna ribizli, áfonya), bambusz és lucerna hajtásaiban, a lucerna, az eukaliptusz levelében, babfélékben (vesebab, limabab, csicseriborsó).
A saját tapasztalatnál nincs jobb
Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy miért pont erről a témáról írok, hisz mozgással foglalkozom, jógát, Aviva tornát, és gátizom erősítő tornát oktatok, ezen kívül pedig táplálkozási tanácsadással is, közel húsz éve. A jól sikerült sárgabaracktermés kapcsán jutott eszembe a sárgabarack mag, ami hogyha keserű, bizonyára magas B17 tartalma is van. 13 évvel ezelőtt többek között ennek segítségével sikerült a szervezetemnek legyőzni a méhnyakrákot. Nyilván sok összetevője van a történetemnek, de a B17 is a gyógyító szerek között szerepelt a terápiám során a rengeteg friss zöldség, gyümölcs, búzafűlé és sok más mellett.
A receptes könyvem is ennek hatására született meg (Út az egészséghez - a gyomron át), melyben a sok ízletes és egészséges recept mellett megírtam a történetemet is.
Úgy gondolom, hogy elsősorban mindig a betegségmegelőzésre kell, hogy fektessük a hangsúlyt, de ha már felmerült a probléma, szerencsére akkor is válogathatunk a természet tárházának "csodaszerei" közül, és ezek megfelelő használatával, elhatározással és kitartással nagyban segíthetjük a szervezetünket az öngyógyításban. Fontosnak tartom megjegyezni, hogy a B17 jótékony hatása tudományosan nem bizonyított, a bejegyzésemben a saját tapasztalatomat osztottam meg.
Források:
http://hu.womanadvicesforlife.info/vitamin-b17_default.htm#goto
http://b17-vitamin.barackmag.com/b17-vitamin/
A vállamon volt egy jól látható zsírdaganat, ami elég gyorsan nőtt, eltávolították, de kiújult. Barackmag rendszeres fogyasztásának hatására jól láthatóan csökkent a mérete...